Conducătorul BOA a apelat la Comisia SUA pentru Libertatea Religioasă

28 March 2023 23:04
1503
Mitropolitul Tihon.Imagine: kp.ru Mitropolitul Tihon.Imagine: kp.ru

Biserica Ortodoxă din America a condamnat orice persecuție religioasă a Bisericii Ortodoxe Ucrainene și a Preafericitului Părinte Mitropolit Onufrie.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din America a făcut un apel la Comisia Internațională din SUA pentru Libertatea Religioasă în legătură cu evoluția evenimentelor la Lavra Peșterilor de la Kiev, relatează site-ul Bisericii Ortodoxe din America.

Ierarhul a menționat:"Biserica Ortodoxă din America cuprinde clerul și credincioși din numeroase medii etnice, iar parohiile și eparhiile noastre împărtășesc tradițiile etnice din multe Biserici Ortodoxe Autocefale"

"Totuși, Biserica noastră Autocefală are o relație istorică specială cu tradițiile sfinte ale creștinismului ortodox care provin din bisericile Țării Rusiei, iar orașul-mamă a tuturor popoarelor și bisericilor Țării Rusiei în general, și ale Ucrainei în special, este Kievul", se spune în comunicat.

Mitropolitul Tihon a spus că "urmărim cu deosebită îngrijorare evoluțiile evenimentelor și relația recent stabilită dintre autoritățile civile din Ucraina și obștea monahală din Lavra Peșterilor de la Kiev, casa-mamă a monahismului din Țara Rusiei și în special din Ucraina".

În numele clerului și credincioșilor Bisericii Ortodoxe din America, Mitropolitul Tihon a declarat următoarele: "Continuăm să ne rugăm pentru poporul Ucrainei și condamnăm toate agresiunile violente, inclusiv invadarea teritoriului suveran al Ucrainei de către Federația Rusă".

"Deși recunoaștem nevoia legitimă a statelor de a-și asigura securitatea, în special în timp de război, condamnăm și restricțiile asupra libertății religioase a oricărui grup din Ucraina și denunțăm în special orice persecuție religioasă a Bisericii Ortodoxe Ucrainene sub conducerea Preafericitul Părinte Mitropolit Onufrie", se spune în declarație.

"Îl asigurăm încă o dată pe Mitropolitul Onufrie, clerul său și credincioșii ucraineni, care sunt copleșiți de necazuri din toate părțile, că Biserica Ortodoxă din America este pregătită să sprijine Biserica Ortodoxă Ucraineană, atât prin rugăciunile noastre, cât și prin orice alte mijloace pe care le avem la dispoziţia noastră", a încheiat Primatul Bisericii Ortodoxe din America.

UJO a scris mai devreme că Centrul pentru Studii Patristice al Greciei a sprijinit Lavra Peșterilor de la Kiev.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Dacă găsiți o eroare în text, selectați-o cu mouse-ul și apăsați Ctrl+Enter sau acest buton Dacă găsiți o eroare în text, evidențiați-o cu mouse-ul și faceți clic pe acest buton Textul evidențiat este prea lung!
Cititi si