Un politician bulgar: Biserica Bulgară se află sub presiunea SUA

28 May 18:22
1327
Kostadin Kostadinov. Imagine: lentata.com Kostadin Kostadinov. Imagine: lentata.com

Potrivit lui Kostadin Kostadinov, "suntem pe cale să obținem un grec ca primat nominal al Patriarhiei Bulgare, care va îndeplini instrucțiunile lui Bartolomeu".

Kostadin Kostadinov, un politician, istoric, jurist și etnograf bulgar, fondator și președinte al partidului Renașterea, consideră că Biserica Bulgară este în prezent sub presiunea SUA.

Pe pagina sa de Facebook, politicianul a scris că "în urmă cu câteva zile, la Constantinopol, trei episcopi bulgari au ținut o slujbă comună cu schismaticii ucraineni".

"Slujba a fost ținută cu contribuția patriarhului ecumenic Bartolomeu. După cum se știe, aceasta este o crimă canonică", consideră Kostadinov.

Comentând alegerea noului mitropolit de Sliven, Kostadinov a afirmat că oamenii care au încălcat legile bisericești, au ales un nou mitropolit de Sliven, care este propulsat de unul dintre ei".

"Cu o astfel de alegere, ameninţarea care planează deasupra Bisericii Bulgare devine uriașă. Nu este un secret pentru nimeni că Patriarhia noastră se află sub o puternică presiune americană, iar Bartolomeu este principala armă a acestei presiuni", consideră politicianul.

El a explicat că "în ultimele decenii, în Biserica noastră s-a format o puternică aripă greco-romană, care regretă deschis că noi, bulgarii, ne-am despărțit de Patriarhia Ecumenica în 1870".

"Grecofilii, conduși cu pricepere de fanarioții din Constantinopol, devin din ce în ce mai puternici, iar alegerea de astăzi pune sub semnul întrebării viitorul Bisericii Ortodoxe Bulgare independente", crede Kostadinov.

El a menționat că "alegerea unui nou Patriarh va avea loc la sfârșitul lunii viitoare și se pare că în fruntea Patriarhiei Bulgare suntem pe cale să obținem un grec care va fi un conducător nominal și care va îndeplini instrucțiunile lui Bartolomeu, care se simte tot mai mult ca un papă ortodox".

"Vă reamintesc că lobby-ul greco-roman a insistat ca schismaticii ucraineni să fie invitați la înmormântarea patriarhului Neofit, deși nimeni din Bulgaria nu i-a invitat. Același lobby l-a invitat acum pe Bartolomeu, să participe de data aceasta la alegerea noului Patriarh bulgar", consideră Kostadinov.

El a reamintit că "Patriarhia Bulgară a fost fondată în anul 870 prin hotărârea Sinodului Ecumenic și este a șasea organizație bisericească autocefală din lumea creștină după primele cinci Patriarhii ale Ierusalimului, Romei, Alexandriei, Antiohiei și Constantinopolului".

"Din păcate, astăzi soarta acestui stâlp duhovnicesc bulgar vechi de o mie de ani este în pericol din cauza venalității câtorva ieniceri bisericești", notează politicianul.

El și-a exprimat regretul că "din moment ce Biserica este separată de stat, nu putem face nimic. Tot ce putem face este să ne rugăm ca bulgarii din biserica noastră să prevaleze asupra grecilor – așa cum am făcut ultima dată în 1870".

"Și ienicerilor în veșminte le voi aminti de versurile marelui bulgar Grigor Perlicev din poemul său dedicat distrugerii arhiepiscopiei Bulgare de la Ohrida de către fanarioți: episcopi greci, sfinți în chip, lupi în inimi..." a scris Kostadinov.

UJO a informat mai devreme că presa bulgară a publicat scrisoarea Patriarhului Neofit despre Biserica Ortodoxă Ucraineană către Petro Poroșenko.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Dacă găsiți o eroare în text, selectați-o cu mouse-ul și apăsați Ctrl+Enter sau acest buton Dacă găsiți o eroare în text, evidențiați-o cu mouse-ul și faceți clic pe acest buton Textul evidențiat este prea lung!
Cititi si