Ο Φιλάρετος συγκέντρωσε περίπου 300 άτομα στην «λιτανεία»
![Ο Φιλάρετος Ντενισένκο και οι συμμετέχοντες στην «λιτανεία» του UOC-KP. Φωτογραφία: «Strana.ua»](/img/article/399/91_main-v1643880278.jpg)
Ο επικεφαλής του UOC-KP Φιλάρετος Ντενισένκο πραγματοποίησε την πρώτη του «λιτανεία» μετά τη διάσπαση με την OCU.
Ο επικεφαλής του UOC-KP Φιλάρετος Ντενισένκο πραγματοποίησε την πρώτη του «λιτανεία» μετά τη διάσπαση με την OCU.
Στις 28 Ιουλίου 2018 ο επικεφαλής του UOC-KP (Ουκρανική Ορθόδοξη Εκκλησία του Πατριαρχείου Κιέβου – συντ.), Φιλάρετος Ντενισένκο, πραγματοποίησε «λιτανεία» γύρω από τον Καθεδρικό ναό του Αγίου Βλαδίμηρου, τον κύριο ναό της θρησκευτικής του δομής. Αναφέρει η έκδοση σχετικά «Strana.ua».
Ειδικότερα, ο ιστότοπος επισημαίνει ότι η γιορτή προς τιμήν του Βαπτίσματος της Ρους του Κιέβου ξεκίνησε με πρωινή «λειτουργία» στον Καθεδρικό ναό του Αγίου Βλαδίμηρου στις 7:00 πμ. Ήδη στις 10:00 πμ ο Φιλάρετος Ντενισένκο τέλεσε τη δεύτερη «λειτουργία».
Γύρω στις 12 το μεσημέρι όλοι οι πιστοί του UOC-KP, που ήταν εκείνη τη στιγμή στον Καθεδρικό ναό Αγίου Βλαδίμηρου, ξεκίνησαν μαζί με τον Φιλάρετο την «λιτανεία».
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των δημοσιογράφων του «Strana.ua» ο συνολικός αριθμός των συμμετεχόντων στην «λιτανεία» του UOC-KP δεν ξεπέρασε τα 300-400 άτομα.
Υπενθυμίζεται ότι παράλληλα την λίγο πιο πολυάριθμη «ουκρανική λιτανεία» διοργάνωσε την ίδια μέρα η ΟCU. Περίπου 3.000 άνθρωποι συγκεντρώθηκαν εκεί.
![Άμστερνταμ: Η Ράντα θέλει να περάσει νόμο για τη θρησκευτική κάθαρση](/img/article/814/78_tn-v1723018175.jpg)
![Στο Νομό Χμελνίτσκι, οι αρχές απαγόρευσαν τη λιτανεία της UOC στο Ποτσάεφ](/img/article/814/72_tn-v1722938361.jpg)